Untitled Document
Bio-Bibliographical Guide to Medieval and Early Modern Jurists

Ames Projects

Click on image for more information

 

 

Report No. r405

Laurus de Palazzolis

c.1410–1465

 

Alternative Names

Lauro Palazzoli; Laurus de Palatiis; Lauro Palazzolo; Antonius Laurus de Palazzolis; Laurus Palatius

 

Biography/Description

Born in Fano around 1410, Laurentius became a doctor utriusque iuris and taught Roman and canon law in Padova through the mid-fifteenth century. He died there in 1465.

 

Text(s)

 
No. 1

De accusationibus. (X 5.1).

 
No. 2

Super arbore Joannis Andreae.

 
No. 3

Consilia.

 
No. 4

Repetitiones.

 
No. 4a

Repetitio in cap. Exceptionis, tit. de litis contestatione. (VI.2.3.1).

 
No. 4b

Varie.

 
No. 5

De libellis diffamatoriis.

 
No. 6

De successione masculorum exclusis per statutum.

 
No. 7

Tractatus super statuto communiter per Italiam vigente, quod extantibus masculis foeminae non succedant.

 

Text(s) – Manuscripts

No. 1

De accusationibus.

 
Manuscript

Erlangen, Universitätsbibl. 687, fol. 235–82

 
No. 2

Super arbore Joannis Andreae.

 
Manuscript

Erlangen, Universitätsbibl. 687, fol. 283–91

 
No. 3

Consilia.

 
Manuscript

München, BSB Clm 6573, fol. 188r

 
 

Ravenna, Bibl. Classense 450

 
 

Ravenna, Bibl. Classense 485 (Vol. IV, V, VII)

 
 

Venezia, BN V 2 (2324)

 
No. 4a

Repetitio in cap. Exceptionis, tit. de litis contestatione.

 
Manuscript

Augsburg, Staats- u. Stadtbibl. 2o 326

 
No. 4b

Varie.

 
Manuscript

München, BSB Clm 3627

 
 

München, BSB Clm 3628

 
No. 5

De libellis diffamatoriis.

 
Manuscript

Trier, Stadtbibl. 999/1130

 
No. 6

De successione masculorum exclusis per statutum.

 
Manuscript

Lyon, BM 385

 

Text(s) – Early Printed Editions

No. 3

Consilia.

 
Early Printed Editions

Consilia criminalia. Venezia: B. Caepollae, 1555, n. 43, 48.

 
No. 6

De successione masculorum exclusis per statutum.

 
Early Printed Editions

Pavia, 1487 (Hain 12271-73).

 
 

Pavia, 1495.

 
 

Pavia, 1500.

 
 

Venezia, 1500.

 
 

Asti, 1518.

 
 

Tractatus universi iuris. Venezia: F. Ziletti, 1584, 2.272r-83r.

 
No. 7

Tractatus super statuto communiter per Italiam vigente, quod extantibus masculis foeminae non succedant.

 
Early Printed Editions

Tractatus universi iuris. Venezia: F. Ziletti, 1584, 2.272ra.

 

Literature

A. Belloni, Professori giuristi 269–74.

J. von Schulte, QL 2.393.