Untitled Document
Bio-Bibliographical Guide to Medieval and Early Modern Jurists

Ames Projects

Click on image for more information

 

 

Report No. r256

Johannes Baptista de Sancto Blasio

c.1425–1482

 

Alternative Names

Battista; da Sambagio (LC); Battista da Sambiagio; Baptista Samblasi; Battista Sambiagi; Giambattista Sambiasi; Baptista Samblasius; Giovanni Battista da Sanbiagio

 

Biography/Description

Born at Padova c. 1425, became doctor of law around 1458 and began teaching civil law in 1459. His work indicates an unusual interest in feudal law, and he may have been one of the first lecturers on the discipline at the University of Padua at some time during the 1470’s. His first chair in canon law he did not obtain until the early 1480’s, whereupon he transferred to Brescia to join the staff of the podestà. There he died in 1492.

 

Text(s)

 
No. 1

Repetitio in primam rubricam Decreti, De iure naturae et constitutionis.

 
No. 2

De contradictionum iuris canonici cum iure civili.

 
No. 3

Consilia.

 
No. 4

De actione et eius natura.

 
No. 5

De differentiis inter arbitrum et arbitratorem.

 

Text(s) – Manuscripts

No. 2

De contradictionum iuris canonici cum iure civili.

 
Manuscript

München, BSB Clm 28249

 

Text(s) – Early Printed Editions

No. 1

Repetitio in primam rubricam Decreti, De iure naturae et constitutionis.

 
Early Printed Editions

Repetitio in primam rubricam Decreti, De iure naturae et constitutionis. Venezia, 1481.

 
 

Repetitio in primam rubricam Decreti, De iure naturae et constitutionis. Venezia, 1498.

 
 

Repetitiones. Venezia, 1587, 1.2v-12r.

 
 

Repetitiones. Köln, 1618.

 
No. 2

De contradictionum iuris canonici cum iure civili.

 
Early Printed Editions

De contradictionum iuris canonici cum iure civili. Venezia, 1477.

 
 

De contradictionum iuris canonici cum iure civili. Venezia, 1478.

 
 

De contradictionum iuris canonici cum iure civili. Pavia, 1498.

 
 

Tractatus ex variis iuris interpretibus. Lyon, 1549, 1.155r-59v.

 
 

Tractatus universi iuris. Venezia: F. Ziletti, 1584, 1.185ra-189ra.

 
 

Tractatus universi iuris: Tractatus insignis et rarus contradictionum iuris canonici cum iure civili. Venezia: F. Ziletti, 1584, 1.185ra.

 
No. 3

Consilia.

 
Early Printed Editions

Consilia. Venezia, 1477.

 
 

Consilia. Pavia, 1498.

 
 

Criminalium consiliorum. Venezia: I. Ziletti, 1562, 2.n 76-77.

 
 

Consiliorum in causis criminalibus. Venezia: I. Ziletti, 1571, 2.n. 44.

 
 

Responsiones ad causas ultimarum voluntatum. Venezia: I. Ziletti, 1581, 1.n. 146-48; 2. n.34, 36-37, 101, 107.

 
No. 4

De actione et eius natura.

 
Early Printed Editions

Tractatus universi iuris. Venezia: F. Ziletti, 1584, 3.2.43ra.

 
No. 5

De differentiis inter arbitrum et arbitratorem.

 
Early Printed Editions

Tractatus universi iuris. Venezia: F. Ziletti, 1584, 3.1.296ra.

 

Literature

A. Belloni, Professori giuristi 251–54.

J. Portemer, Recherches sur les ‘Differentiae iuris civilis et canonici’ au temps du droit classique de l’Église (Paris 1946) 95–100.