Untitled Document
Bio-Bibliographical Guide to Medieval and Early Modern Jurists

Ames Projects

Click on image for more information

 

 

Report No. r244

Johannes Jacobus de Canibus

c. 1425–1494

 

Alternative Names

Canis; Johannes Jacobus (LC); Joannes Jacobus de Canibus; Gianjacopo de Cani; Giovanni Jacopo de Cani; Giovanni Jacopo de Cane; Johannes Jacobus Canis; Joannes Jacobus Canis

 

Biography/Description

Born at Padua, c. 1425, Johannes became doctor utriusque iuris there around 1451. He taught predominantly canon law at Padua from at least 1448 until 1483. Curiously, he left various writings on civil law, but it is difficult to ascertain his teaching of the Corpus iuris civilis. Johannes died in his hometown in 1494.

 

Text(s)

 
No. 1

Lectura super Decretalibus.

 
No. 2

Commentarium super tit. De iniuriis et dampno dato. (X 5.36)Also known as the De represaliis.

 
No. 3

Breviarium Decretalium Gregorii IX.

 
No. 4

Consilia.

 
No. 5

De executione ultimarum voluntatum.

 
No. 6

De modo studendi in utroque iure.

 
No. 7

De tabellionibus.

 

Text(s) – Manuscripts

No. 1

Lectura super Decretalibus.

 
Manuscript

München, Universitätsbibl. 2o 249

 
No. 3

Breviarium Decretalium Gregorii IX.

 
Manuscript

Napoli, BN I.H.50

 
No. 4

Consilia.

 
Manuscript

Ravenna, Bibl. Classense 485 (Vol. IV, V)

 
 

Venezia, BN lat. V.2

 

Text(s) – Early Printed Editions

No. 2

Commentarium super tit. De iniuriis et dampno dato.

 
Early Printed Editions

Commentarium super tit. De iniuriis et dampno dato. Padova, 1472-73.

 
 

Commentarium super tit. De iniuriis et dampno dato. Pavia, 1479.

 
 

Commentarium super tit. De iniuriis et dampno dato. s.l., s.a.. (Hain 4329)

 
 

Tractatus ex variis iuris interpretibus. Lyon, 1549, 17.16v-20v.

 
 

Selecti tractatus iuris in materia assecurationis. Köln, 1569, 434-46.

 
 

Selecti tractatus iuris in materia assecurationis. Venezia, 1580.

 
 

Tractatus universi iuris. Venezia: F. Ziletti, 1584, 12.275ra-279rb.

 
 

Corpus tractatuum de pignoribus et hypothecis. Frankfurt, 1586, 584-86.

 
 

De mercatura decisionibus et tractatus varii. Lyon, 1592, 837-49.

 
No. 4

Consilia.

 
Early Printed Editions

Consiliorum matrimonalium. Venezia: I. Ziletti, 1572, 1. n.19-20.

 
No. 5

De executione ultimarum voluntatum.

 
Early Printed Editions

Tractatus ex variis iuris interpretibus. Lyon, 1549, 7.84r-92v.

 
 

Selecti tractatus iuris vere aurei de successione. Venezia, 1570, 383-407.

 
 

Tractatus universi iuris. Venezia: F. Ziletti, 1584, 8.1.185va-194vb.

 
 

Tractatus universi iuris: Tractatus insignis de executoribus ultimarum voluntatum. Venezia: F. Ziletti, 1584, 8.1.185vb.

 
 

Selecti tractatus de successionibus. Köln, 1590, 818-925.

 
No. 6

De modo studendi in utroque iure.

 
Early Printed Editions

De modo studendi in utroque iure. Padova, 1476.

 
 

De modo studendi in utroque iure. Pavia, 1484.

 
 

De modo studendi in utroque iure. Padova, 1485.

 
 

De modo studendi in utroque iure. Brno, 1488.

 
No. 7

De tabellionibus.

 
Early Printed Editions

De tabellionibus. Padova, 1482.

 
 

De tabellionibus. Bologna, 1482.

 
 

De tabellionibus. Venezia, 1556.

 
 

De tabellionibus. Lyon, 1559.

 

Text(s) – Modern Editions

No. 6

De modo studendi in utroque iure.

 
Modern Editions

, ed. G. Pescatore (Beiträge zur mittelalterlichen Rechtsgeschichte 1a; Berlin 1889). . (Based on the Padova, 1476 edition.).

 

Literature

A. Belloni, Professori giuristi 259–63.

R. Ricciardi, ‘Cani (Cane, Canis, a Canibus, de Canibus), Giovanni Iacopo’, in DBI (1976) 18.74–76 (online).

C. Dionisotti, ‘Filologia umanistica e testi giuridici fra Quattro e Cinquecento’, La critica del testo (Firenze 1971) 194–204.

G. Tournoy, ‘Francesco Diedo, Venetian humanist and politician of the Quattrocento’, Humanistica Lovaniensia, 19 (1970) 201–19.