Untitled Document
Bio-Bibliographical Guide to Medieval and Early Modern Jurists

Ames Projects

Click on image for more information

 

 

Report No. r178

Engelbertus Cultificis

c. 1420–1490/91

 

Alternative Names

Engelbertus Cultificis; Engelbertus Cultrificis; Engelbert Messemaker; Engelbertus Messemaker; Engelbert Mesmaker

 

Biography/Description

Engelbertus was a Dominican born near Zutphen (Holland), ca.1420. He studied theology at the convent at Erfurt and later taught at Zutphen (1465–66). He died in Nijmegen (1490/91). His writings reveal an interest in legal matters.

 

Text(s)

 
No. 1

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum.

 
No. 2

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum.

 

Text(s) – Early Printed Editions

No. 1

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum.

 
Early Printed Editions

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum. Nijmegen, 1479. (GW 7846)

 
 

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum. Leuven, c. 1480. (GW 7847)

 
 

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum. Reutlingen, 1492. (GW 7848)

 
 

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum. Köln, 1497. (GW 7849)

 
 

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum. Wien, 1499-1500. (GW 7850)

 
 

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum. Paris, 1507.

 
 

Epistula declaratoria iurium et priviliegiorum. Delft, 1508.

 
No. 2

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum.

 
Early Printed Editions

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum. Nijmegen, 1479. (GW 7846)

 
 

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum. Leuven, c. 1480. (GW 7847)

 
 

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum. Reutlingen, 1492. (GW 7848)

 
 

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum. Köln, 1497. (GW 7849)

 
 

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum. Wien, 1499-1500. (GW 7850)

 
 

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum. Paris, 1507.

 
 

Epistula de simonia vitanda in receptione novitiorum. Delft, 1508.

 

Literature

T. Kaeppeli, Scriptores ordinis praedicatorum medii aevi (Roma 1970) 1.367–68.